شرایط خرید ملک در کشور ترکیه | سرمایه گذاری در کشور ترکیه

شرایط خرید ملک در کشور ترکیه | سرمایه گذاری در کشور ترکیه

شرایط خرید ملک در کشور ترکیه

ترکیه به عنوان یک کشور اروپایی‌‌-آسیایی همواره به عنوان یکی از ده گزینه‌ی اول مهاجرت برای مردم خاورمیانه مطرح بوده است. آب و هوای مطلوب، طبیعت زیبا، فرهنگ نزدیک و امکان دریافت ویزا و اقامت آسان در کنار امکان راه اندازی کسب‌و‌کار خرد و کلان ترکیه را به عنوان یکی از مقاصد جدید مردم خاورمیانه به خصوص شهروندان ایرانی برای مهاجرت تبدیل کرده است. در این میان دانستن قوانین مهاجرت و شرایط اخذ شهروندی این کشور بسیار حائز اهمیت است.

روش‌های گسترده‌ای برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که بر اساس شرایط زندگی و توانمندی‌های هر فرد متفاوت است که از جمله محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به  اخذ اقامت از طریق خرید ملک اشاره کنیم که امروزه پرطرفدارترین روش کسب اقامت ترکیه است، چراکه در این روش هزینه‌های جاری شما کمتر خواهد بود و چه بسا در صورت خرید هوشمندانه‌ی ملک می‌توانید شاهد افزایش سرمایه‌ی اولیه خود نیز باشید.

 

واجدین شرایط خرید ملک

کشور ترکیه به تمام سرمایه گذاران خارجی بر اساس و اصل تقابل اجازه می دهد که بتوانند در ترکیه ملک خریداری نمایند. این موضوع بدین معنا است که، کشورهایی که به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک در آن کشور را می دهند بر اصل تقابل شهروندان آن کشور نیز قادر خواهند

بود در ترکیه اقدام به خرید ملک کنند. در این راستا تمام شهروندان اتحادیه اروپا به جز (بلژیک، قبرس، کشور چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین می توانند آزادانه در ترکیه ملک خریداری نمایند.

سرمایه گذاران خارجی باید دقت داشته باشند که در راستای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه، محدودیت هایی از سمت دولت ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده است که مراتب را به شرح زیر خدمتتان ارائه می دهیم.

اشخاص حقیقی خارجی مجاز خواهند بود در مناطقی که از سمت دولت ترکیه مجاز به خرید ملک خصوصی (اقامت، محل کار، زمین، مزرعه و … ) می باشند اقدام به سرمایه گذاری نمایند. در راستای سرمایه گذاری و خرید زمین هیچ سازه ای وجود نداشته باشد، مالک در حال حاضر مجاز می باشد که طی دو سال اقدام به راه اندازی یک پروژه در آن منطقه کنند. البته راه اندازی این پروژه بسته به شرایط منطقه اعلام می گردد.

به طور کلی اشخاص حقیقی امکان خرید ملک در مناطق نظامی را نخواهند داشت و این موضوع دارای ممنوعیت برای افراد خارجی می باشد.

شرایط خرید ملک در کشور ترکیه

مراحل قانونی خرید ملک

سرمایه گذاران زمانی که آپارتمان و یا خانه مورد نظر خود را انتخاب کردند می توانند با جزئیات قرار داد و شرایط خرید ملک در ترکیه و بررسی توافق نامه اقدام به انعقاد قرار داد نمایند. سرمایه گذاران خارجی قادر خواهند بود در مدت زمان حضور خود در ترکیه از وجود یک مترجم حقوقی که توسط دفاتر اسناد رسمی دولت منصوب شده است راهنمایی دریافت کنند. همینطور افراد می توانند برای این امر از وکیل خبره ای که با قوانین خرید ملک در ترکیه آشنا می باشد، استفاده نمایند. در مرحله بعدی افراد می بایست گذرنامه خود را برای ترجمه به دفتر اسناد رسمی ببرند. این کار برای ضریب امنیتی بالا از الزامات دولت ترکیه می باشد. سپس طرفین قرارداد که از سمت ترکیه مشخص گردیده می توانند قرار داد مورد نظر را امضا کنند. در این مرحله متقاضیان می توانند مبلغ مورد توافق را به حساب فروشنده واریز نمایند. پس از آن شخصی که وکالت شما را بر عهده دارد می تواند قرار داد را بر اساس شرایط و مکان مشخص شده ملک خریدار، اطلاعات تکمیلی همچون تعداد طبقات، شرایط اسکان و همینطور گذرنامه خریدار را برای تبدیل به یک سند رسمی به مراجع ذی ربط نشان دهند تا فرایند برا اساس قوانین ترکیه صورت گیرد و سند رسمی اعطا شود.

 

این سند TAPU نام دارد که شامل عکس مالک و یک تمبر و امضای رسمی خریدار می باشد. این موضوع بسیار مهم می باشد که افراد با بررسی درج اطلاعات، اطمینان خاطر پیدا کنند.

پس از اتمام این مرحله اداره مالیات محلی باید برای افراد یک حساب بانکی در ترکیه باز کند و این موضوع جهت خرید ملک در ترکیه الزامی است. پس از افتتاح حساب بانکی، یک شماره مالیات اختصاصی به سرمایه گذاران اعطا می شود که باید آن را در شهرداری محلی و منطقه ثبت کنند.

در مرحله انتقال سند به خریداران ملک در ترکیه می بایست ۳٪ از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض از افراد دریافت نمایند. همچنین متقاضیان باید ۳٪ از ارزش خرید ملک را به عنوان “هزینه تمبر” پرداخت کنند.

وکیل امور ملک

نکته بسیار مهم جهت خرید ملک در ترکیه اشاره به این موضوع می باشد که متقاضیان و سرمایه گذاران خارجی برای خرید ملک در ترکیه نیاز به مجوز نظامی در این کشور داشتند که خود این موضوع باعث ایجاد تاخیر در روند خرید ملک در ترکیه می شد و راهی برای تعجیل در روند خرید ملک وجود نداشت و گاها زمان بر بودن این موضوع سبب می شد تا ملک مورد نظر متقاضیان دیگر موجود نباشد و دلسردی در خرید ملک به وفور مشاهده می شد. اما قوانین ترکیه از آگوست ۲۰۱۸ تغییر کرد و جهت خرید ملک در ۱۶ استان ترکیه دیگر نیازی به تائیدیه نظامی وجود نخواهد داشت و متقاضیان پس از تائید تمام مستندات خود قادر خواهند بود مبلغ مورد نظر خود را به فروشنده پرداخت کنند و ملک مورد نظر خود را تهیه نمایند.

گاها تغییر قوانین در یک کشور و عدم اطلاع از آن می تواند سبب سردرگمی سرمایه گذاران خارجی شود و حتی بی اطلاعی از اینکه قانون جدید در کدام یک از استان ها سبب تسریع در روند خرید ملک خواهد شد در ادامه مسیر و سرمایه گذاری درست تاثیر گذار خواهد بود.

از دیگر قوانین ترکیه که شاید از دیدگاه سرمایه گذاران خارجی پنهان باشد. الزام و اجبار حضور دو طرف قرار داد (فروشنده و خریدار) در هنگام ثبت قرار داد و انتقال سرمایه مورد نظر می باشد. در کل می توان گفت سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در یک کشور باید به موارد بسیاری چه از حیث سرمایه گذاری و چه از حیث قوانین کشور مورد نظر باید با دقت هر چه تمام تر اقدام نمایند که در این راستا حضور یک وکیل خبره که به امور خرید ملک در ترکیه واقف باشد می تواند به متقاضیان کمک شایانی باشد.

 

خرید ملک و قوانین اخذ اقامت

خرید ملک در کشور ترکیه

بر اساس آیین نامه جدید افراد و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه می توانند به ارزش ۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شوند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود در خواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند. از طرفی دیگر، سرمایه گذاران خارجی برای حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک باید معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ کنند. در این راستا افراد باید به مدت ۳ سال ملک خریداری شده را حفظ کنند.

بنابراین شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه به شرح زیر می باشد.

خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا

حفظ ملک خریداری شده به مدت ۳ سال

پر کردن فرم و در خواست خود مبنی بر سرمایه گذاری و اخذ اقامت

۲ قطعه عکس ۵*۶

ارائه گذرنامه و یا سندی بر وضعیت تابعیت متقاضی

ارائه گواهی و وضعیت مدنی

ارائه رسید واریز مالیات و پرداخت هزینه ها به وزارت دارایی ترکیه

 

کسانیکه اقدام به خرید خانه در ترکیه با ارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار کرده اند ، ابتدا برای دو سال و سپس برای سه سال اقامتشان تمدید میگردد و بعد از اتمام ۵ سال از زمان خرید خانه ترکبه شخص میتواند با مراجعه به اداره ی مهاجرت اقامت دائم خود را دریافت دارد.

برای کسانیکه که بعد از خرید خانه اقامت دو ساله و سپس اقامت سه ساله دریافت میکنند ، احتمال رد درخواست اقامت دائم وجود ندارد. این اشخاص بعد از ۵ سال میتوانند برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام نمایند.

خرید ملک آماده تحویل یا پیش فروش در ترکیه؟

 

 

اگر قصد خرید ملک با قیمت و موقعیت مناسب در ترکیه را دارید باید قبل از خرید از کارگذاری های رسمی پروژه های مسکونی ترکیه کمک بگیرید چرا که انتخاب ملک مناسب که واجد تمام امتیازات لازم برای خارجیان باشد بسیار حائز اهمیت می باشد.اگر قصد شما از خرید ملک نوعی سرمایه گذاری باشد ، ملک خریداری شده علاوه بر استانداردهای عمرانی و معماری باید پتانسیل رشد سرمایه بالایی داشته باشد که بر این اساس سود خرید و فروش شما بسته به ملکی که انتخاب می کنید می تواند بسیار متفاوت باشد.

 

همچنین با در نظر گرفتن نرخ لیر روز در مقابل ارزهای خارجی ، اکنون بهترین زمان برای خرید ملک در ترکیه است.چرا که تغییرات اساسی در حوزه ملک ترکیه رخ داده است و شرایط بیش از پیش به نفع خریداران خارجی مخصوصا ایرانیان شده است

چرا ملک پیش فروش ؟

تفاوتهایی در ملک های آماده تحویل و پیش فروش وجود دارد که در اینجا به نکات مهم آن اشاره خواهیم کرد:

تغییر دیزاین ملک های قدیمی و آماده تحویل بسیار پر هزینه می باشد

ملک های آماده تحویل عمدتا قدیمی بوده و نمیتوان دکوراسیون و دیزاین آنها را تغییر داد . همچنین هزینه هنگفتی از طرف خریدار باید پرداخت شود  و این در حالی است که سوددهیِ صفر و حتی منفی دارد . زیرا قانون ترکیه و کشورهای پیشرفته بر این قرار است که سازندگان سود سالانه خود را از طریق ملک تمام شده بدست می آورند. پس به علت قیمت بسیار بالای ملک های آماده تحویل یقینا گزینه خوبی برای انتخاب خارجیان نیستند.

با خرید ملک پیش فروش خانه ای به سبک و سلیقه خودتان طراحی خواهید کرد

از مزایای مهم خرید خانه پیش فروش در ترکیه انتخاب تک تک اِلمان های دیزاین داخلی توسط مشتریان می باشد.

این المان ها شامل لوازم آشپزخانه ، سالن ، اتاق ها و سرویس بهداشتی می باشد.

بطور مثال انتخاب رنگ و طراحی کاغذ دیواری ، کابینت ، شیرآلات ، سینک ، پارکت و سرامیک ، جنس کلیه لوازم استفاده شده ، درب های داخلی ، شیرآلات ، پنجره ، نور مخفی سقف و … توسط مشتری انجام می شود.

در ادامه مزیت خرید ملک پیش فروش در ترکیه از منظر سود و سرمایه گذاری را بررسی خواهیم کرد.

سرمایه گذاری امن و پر سود با خرید ملک پیش فروش :

باید گفت در درجه اول اصالت پروژه مورد نظر و اعتبار سازنده برای خرید مهم است .
در این مرحله هدف شما از خرید ملک در ترکیه مهم است. آیا قصد سکونت دارید یا قصد سرمایه گذاری؟ شاید هم هر دو… در مبحث سرمایه گذاری ملکی زمان بسیار مهم و تعیین کننده است. اگر زمان داشته باشید و قصد سرمایه گذاری دارید منطقی است که خرید ملک پیش فروش در کشور ترکیه عاقلانه ترین روش است.در اینصورت میتوانید تنها با پرداخت نصف مبلغِ ملک خریدی همه جانبی داشته باشید که با یک تیر چند نشان خواهید زد چرا که با خرید ملک در ترکیه بصورت پیش فروش نه تنها رشد سرمایه دو برابر در طول دو سال خواهید داشت بلکه شما و خانواده تان از مزایای دریافت اقامت ترکیه نیز میتوانید بهره مند شوید .همانطور که می دانید قیمت خرید ملک پیش فروش در ترکیه بسیار پایین تر از قیمت واقعی ملک ها بعد از اتمام است. همچنین شما با خرید ملک به عنوان یک سرمایه گذاری خارجی برای دولت شناخته شده و میتوانید از این طریق برای خود و خانواده تان اقامت و بیمه کشور ترکیه را دریافت کنید.یعنی با سرمایه اولیه کم، سود تضمینی و دو برابر در مدت زمان کوتاه و مشخصی خواهید داشت . اما باید مولفه هایی برای این سرمایه گذاری یعنی خرید ملک در نظر داشت تا ریسک سرمایه گذاری در ترکیه را به کمترین مقدار رساند.

شما برای خرید ملک زمان ندارید و میخواهید طی چند ماه آینده ساکن شوید. اما پول کافی هم برای خرید یکجا ندارید در اینجاست که باید به فکر خرید واحدهایی باشید که موعد تحویلشان کم است و بزودی تحویل داده میشود یا چند ماه بیشتر به تحویلشان نمانده است.پس در اینصورت شما یک ملک نو ساخته خریده اید و پولی که بابت آن پرداخت کرده اید کمتر از قیمت تحویل آن واحد است.

شما میتوانید خودتان برای دکور و دیزاین داخلی ساختمان تصمیم بگیرید و این در حالی است که اگر از اولین کسانی که اسباب کشی میکنند بپرسید متوجه خواهید شد شما مبلغ خیلی پایینتری نسبت به آنها پرداخت کرده اید. طبق تجربه اگر مشاور مجرب و آگاهی داشته باشید و در زمان مناسب پروژه ای مناسب با موقعیت خوب را انتخاب کنید و اقساط آن را به موقع و مرتب پرداخت کنید با فروش آن ملک میتوانید دو برابر مبلغ سرمایه گذاری شده اولیه را برداشت کنید و دو واحد را پیش خرید کنید در اینصورت سود شما از این کار چندین برابر خواهد شد.

 

Compare listings

مقايسه كردن