اخبار ترکیهشرایط اخذ مجوز کار

اخذ ویزای کار در ترکیه | مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

اخذ ویزای کار در ترکیه | مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

اخذ ویزای کار در ترکیه

برای کار در ترکیه سه نوع اجازه کار پیش بینی شده است.  این گروهها شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته و کارکنان مستقل و موارد استثنائی می باشد. بر اساس قانون خارجیان می توانند از اجازه کار مدت دار و یا نامحدود به شرط به جا آوردن شرایط مورد نیاز، می باشد. مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار یکسال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می گردد. پس از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید می شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می تواند تمدید گردد.

در صورتیکه یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت و شاغل باشد، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی ، صادر می شود. برای خارجیانی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت پیش کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می گردد. شرایط اعطاء مجوز کار استثنائی با قانون محدود شده است. اجازه کار این افراد از کارکنان مستقل و وابسته متمایز بوده و از نظر زمان محدودیت نخواهد داشت.

برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا ۱۵ پس از پایان مدت مجوز و  نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می بایستی به وزارت کار مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به پرونده متقاضی رسیدگی کرده و نتیجه را ابلاغ نماید. ولی درصورتیکه مدارکی ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز تمدید خواهد شد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.

پس از پایان کار بررسی پرونده، وزارت کار می تواند درخواست را بپذیرد ویا آن را رد کند. درصورتیکه وزارت درخواست متقاضی را به تایید برساند، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه درخارج از کشور مراجعه کرده باشند می بایستی ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند و متقاضیانی که ار داخل ترکیه مراجعه کرده اند مستقیماً می توانند به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند. درصورتیکه درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد، متقاضی می تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه درخواست تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید.  درصورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد، متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید.

در ترکیه دستمزدها در وسط سال بر اساس تورم آن دوره مورد بازنگری قرار گرفته و مبالغی بعنوان جبران ضرر تورمی به کارکنان پرداخت می گردد. به همین دلیل درصورت افزایش تورم در کشور کارکنان متضرر نمی شوند. دولت هر شش ماه یکبار با نمایندگان سندیکاهای کارگری و کارمندی به چانه زنی پرداخته و دستمزدها را با مشاوره با نمایندگان سندیکاها تعیین می نماید.

لذا به طور کلی می توان اینگونه جمع بندی کرد که افرادی که برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار اقدام می کنند باید ابتدا باید از کارفرمای حقیقی یا حقوقی در این کشور دعوتنامه شغلی دریافت نموده و همچنین مجوز کار کردن در این کشور را نیز داشته باشند. مجوز کار ( Work Permit ) در ترکیه ۴ نوع است که عبارت است از:

مجوز کار موقت ترکیه:

این مجوز را فقط از طرف کارفرما یا از طریق موسسات واسطه می توان دریافت کرد. این بدان معناست که یک کارمند خارجی نمی تواند خود درخواست اجازه موقت کار کند. در درخواست اولیه حداکثر یک سال اجازه کار معتبر صادر می شود. بعد از اولین دوره یک ساله ، متقاضی می تواند درخواست تمدید پروانه کار را بدهد. اگر درخواست تمدید مجوز کار مثبت ارزیابی شود ، متقاضی می تواند برای اولین درخواست تمدید تا ۲ سال مجوز کار بگیرد و حداکثر ۳ سال برای برنامه تمدید بعدی. بنابراین ، می توان حداکثر ۱ + ۲ + ۳ و مجموعا ۶ سال را با اجازه کار موقت کار کرد.

 مجوز کار دائم ترکیه:

به افرادی که اجازه اقامت طولانی مدت داده می شود یا افرادی که حداقل هشت سال اجازه کار قانونی داشته اند ، می توانند درخواست اجازه کار دائم دهند. برخورداری اجازه کار دائمی تمام مزایای اجازه اقامت طولانی مدت ترکیه را در اختیار شما قرار می دهد بر این اساس ، افرادی که دارای پروانه کار دائمی هستند ، تقریباً از تمام حقوق شهروندی که برای شهروندان ترکیه اعطا می شود، برخوردار می شوند.

مجوز کار مستقل ترکیه:

مجوزهای مستقل کار برای افرادی صادر می شود که حداقل ۵ سال به طور مداوم در ترکیه زندگی می کنند، رشد اقتصادی ایجاد می کند و تأثیر مثبتی در اشتغال دارد.

مجوز کار ویژه ترکیه ( کارت فیروزه ) :

علاوه بر مجوزهای کاری ذکر شده ، نوع خاصی از مجوز کار وجود دارد که به آن کارت فیروزه ای گفته می شود. کارت فیروزه ای به خارجی هایی که دارای تحصیلات کافی ، تجربه شغلی و سهم در فن آوری ، اشتغال و اقتصاد ترکیه هستند ، اعطا می شود. کارت فیروزه ای تمام مزایای جواز کار دائمی را برای دارنده آن فراهم می نماید. در نتیجه ، افرادی که دارای کارت فیروزه ای هستند می توانند تقریباً از کلیه حقوقی که برای شهروندان ترکیه اعم از تأمین اجتماعی ، پرداخت بیکاری و غیره اعطا می شود بهره مند شوند ، خارجی ها می توانند از طریق خود یا از طریق کارفرمایان خود از کارت فیروزه استفاده کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاردرترکیه

برای استخدام کارکنان خارجی در ترکیه مجموعه از مدارک مورد نیاز است. این مدارک برای اجازه اقامت ، ویزای کار و اجازه کار مورد استفاده قرار می گیرد. این مدارک در لیست زیر برای شما ذکر شده است:

 • نامه ی قرار داد متقاضی از سوی کارفرمای ترک به صورت امضا شده
 • ارائه ی اصل گذر نامه متقاضی
 • ارائه ی مدارک هویتی
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه ی گواهی سلامت
 • ارائه ی نامه ی عدم سو پیشینه
 • مدارک تحصیلی متقاضی در دو مقطع گذشته
 • پرینت حساب مبنی بر داشتن تمکن مالی مورد نیاز
 • ارائه ی رزومه ی کاری متقاضی
 • نامه ی درخواست برای اجازه ی کار در ترکیه
 • مدارک هویتی همراه در صورت ازدواج

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه اقامت برای کار

 • ۴ قطعه عکس پاسپورت
 • پاسپورت
 • فتوکپی از صفحه حاوی عکس در پاسپورت، مهر آخرین ورود و صفحه اعتبار و زمان انقضا
 • کپی و اصل اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی

مدارک مورد نیاز برای اخذ اجازه کار در ترکیه

 • مدرک اجازه کار ( هم به صورت انلاین در هنگام تکمیل فرم آنلاین و هم به صورت فیزیکی در هنگام مراجعه به وزارت کار )
 • گزارش ترازنامه مالیاتی و وضعیت سود و ضرر در سال گذشته که به تایید اداره مالیات رسیده باشد.
 • طرح تجاری که ساختار سازمان شما را نشان دهد
 • در صورت درخواست آنلاین باید یک وکیل محضری برای شخص و قرارداد کاری او تعیین شود
 • برای موسساتی که قصد استخدام کارشناسان خارجی در زمینه های مهندسی، ساخت و ساز، پیمانکاری و خدمات مشاوره ای را دارند، پرداخت حقوق شهروندان ترکیه که در موقعیت های مشابه قرار دارند به صورت یک قرارداد بین شخص متقاضی و کارفرما باید در نظر گرفته شود.

مدارک مورد نیاز برای شخصی که اولین بار است برای کار در ترکیه اقدام می کند

 • مدرکی که نشان دهنده سطح تحصیلات عالی متقاضی و معادل بودن آن با مدارک ترکیه باشد.
 • در صورت نیاز ترجمه مدرک تحصیلی و تاییدیه آن و همچنین برای خلبانان مجوزی که از کشور خود دریافت کرده اند.
 • برای شرکت های گردشگری نامه های کار و همکاری با ترکیه و همچنین توصیه نامه به زبان ترکی
 • برای کسانی که قصد کار در بخش آموزش ترکیه را دارند باید مدرک معادلی که در کشور خود دریافت کرده اند ارائه شود

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا