اخبار و اطلاعات ترکیهاخذ گواهینامه ترکاطلاعات ترکیهدانستنیهای ترکیه

خرید خودرو در ترکیه

خرید خودرو در ترکیه یکی از مسائل پس از مهاجرت می باشد.

هر فرد خارجی که در ترکیه اقامت دارد بصورت نرمال میتواند یک ماشین خریداری کند فرقی ندارد که ماشین دست اول و نو باشد یا خودروی دست دوم که از یک شخص خارجی خریداری کرده باشد و یا حتی میتواند خودروی خود را از کشور خودش به ترکیه بیاورد که اصطلاحا به آن کاپوتاژ ماشین گفته میشود.

مالیات خرید خودرو در ترکیه

نوشته های مشابه

استثنائی که وجود دارد این است که یک فرد خارجی میتواند از یک فروشنده مجاز فروش خودرو بدون پرداخت مالیات ویژه مصرف کننده یا مالیات بر ارزش افزوده یک خودرو برای خود خریداری کند

اما در رابطه با خرید خودرو در ترکیه چند مسئله وجود دارد آنهم اینست که :

 1. باید مالیات بر جاده را که سالیانه است پرداخت کند .
 2. فقط اعضای خانواده خریدار میتوانند از این خودرو استفاده کنند یعنی هر شخصی بجز اجزا خانواده از این ماشین استفاده کند باید جریمه پرداخت کند.
 3. هیچ شخص ترکی نمیتواند از این نوع ماشین ها که معافیت دارند را تهیه کند این نوع فقط مخصوص اتباع خارجی است که از معافیت خرید خودرو برخوردار هستند میباشد
 4. خودروهایی که پلاک آبی دارند و دارای شماره ثبت( MA / MZ ) یعنی پلاک یابانجی معاف از مالیات هستند .اعتبار این مجوز و پلاک با اعتبار کیملیک شما داده میشود.اگر کارت اقامت ترکیه شخص تمدید نشود و شما از این پلاک استفاده کنید برای شخص جریمه در نظر گرفته می شود.
 5. ماشین خریداری شده باید ظرف سه ماه از تاریخ خرید در دفاتر ثبت ترافیک ثبت شود.

نکته:حتما قبل از خرید خودرو با شخصی که اطلاعات کافی در این مورد دارد مشورت کنید.

خرید خودرو در ترکیه را در صورتی که بخواهید با ایران مقایسه کنید تفاوت های فاحشی را متوجه می شوید. به خصوص که در عصر حاضر داشتن ماشین به یکی از ضروریات زندگی در شهرهای بزرگ تبدیل شده است. حتی با توجه به این که ترکیه دارای سیستم حمل و نقل و وسایط نقلیه بسیار گسترده و مجهزی می باشد باز هم بسیاری از افراد به خصوص ایرانیان ترجیح می دهند خود دارای خودرو شخصی باشند.

البته در نظر داشته باشید که تنوع خودروها در ترکیه به مراتب بشتر از ایران می باشد و بسیاری از برندهای معروف تولید اتومبیل در این کشور نمایندگی های فعال دارند. ولیکن نکته ای که باید به آن توجه کنید این مورد می باشد که خرید ماشین در ترکیه به مانند ایران سرمایه محسوب نمی شود و در صورتی که بخواهید به عنوان سرمایه گذاری در ترکیه به آن بیاندیشید ضرر خواهید کرد به این دلیل که افزایش قیمت خودرو که در ایران مشاهده می کنید در ترکیه وجود ندارد و همچنین هزینه های نگهداری خودرو در ترکیه بسیار بالا می باشد.

بازار اتومبیل ترکیه بازاری با تنوع بالا شامل انواع برندها و مدل های متفاوت می باشد، برندهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی همه و همه در این بازار حضور دارند و شرکت هایی مانند رنو، فیات، تویوتا، هوندا، هیوندای و فورد برای افزایش فروش خود و کاهش قیمت ها در این کشور خط تولید راه اندازی کرده اند.

از پرفروش ترین برندهای خودرو ترکیه به ترتیب می توان به برندهای رنو، فیات، فولکس واگن، فورد، تویوتا، هیوندای و پژو اشاره کرد.

در ترکیه بسیاری از شرکت ها و کمپانی های معروف دنیا نمایندگی دارند. به همین دلیل شما به راحتی می توانید به صورت مستقیم از این کمپانی ها خرید داشته باشید. البته در نظر داشته باشید که شما در انتخاب مدل های خودرو هیچ محدودیتی ندارید. بعد از مراجعه حضوری و انتخاب مدل کارهای پرداخت مبلغ خودرو می رسد و سپس شما می توانید برای پلاک کردن خودرو اقدام نمایید. در بسیاری از موارد در زمانی که شما برای خرید خودرو اقدام می نمایید کارهای پلاک نیز انجام می شود در صورتی که برای پلاک باید در زمان های بعد مراجعه نمایید به شما برگه‌ای را بابت تحویل پلاک ارایه می دهند.

ترکیه یکی از کشورهایی می باشد که بر خلاف ایران در آن استفاده از خودروهای دیزلی که با سوخت گازوئیل کار می کنند بسیار رایج می باشد. یکی از دلایل استفاده زیاد از خودروهای دیزلی به نسبت خودروهایی با سوخت بنزین، وارد کننده بودن ترکیه در زمینه سوخت می باشد. البته در نظر داشته باشید که در ترکیه قیمت خودروهای دیزلی به مراتب از قیمت خودروهایی که با بنزین کار می کنند بیشتر است.

خرید ماشین در ترکیه برای اتباع خارجی به مراتب باصرفه تر از شهروندان کشور ترکیه می باشد و دلیل آن نیز معاف بودن اتباع خارجی مقیم در ترکیه از پرداختن مالیات می باشند. در واقع دولت ترکیه قوانینی را وضع کرده است که در آن خرید خودرو بدون مالیات در ترکیه برای اتباع خارجی به مراتب راحت تر شده است. این نکته را فراموش نکنید برای خرید ماشین باید اقامت ترکیه را داشته باشید.

خرید خودرو دست دوم در ترکیه

خرید خودرو دست دوم در ترکیه به مراتب بیشتر از خودروهای صفر می باشد. یعنی در بسیاری از موارد افراد ترجیح می دهند به جای خرید مستقیم از کمپانی ها از افراد خودروهای کارکرده استفاده نمایند. شاید به دلیل قیمت های پایین آنها می باشد. زیرا که خودروها کار کرده و دست دوم به مراتب ارزان تر می باشد. بعد از به توافق رسیدن بر سر قیمت خودرو حتما ازکارشناس بخواهید که ماشین را کارشناسی نماید و از وی حتما بعد از پرداخت کردن هزینه اش برگه کارشناسی دریافت کنید.

در ترکیه نیز به مانند ایران شما می توانید برای خرید از سایت های مختلف استفاده کنید. همچنین می توانید قیمت به روز شده انواع خودروها را نیز در آنجا مشاهده نمایید. در زیر به برخی از این سایت ها اشاره شده است:

 • www.araba.com
 • www.arabam.com
 • www.hurriyetoto.com
 • www.sahibinden.com

به نام زدن خودرو در ترکیه

شما چه موفق به اخذ شهروندی ترکیه شده باشید و چه اقامت بلند مدت ترکیه را داشته باشید و یا اقامت یکساله ترکیه داشته باشید لازم است تا برای به نام زدن خودرو خریداری شده به نوتر مراجعه کنید تا بتوانید برای به نام زدن خودروی خریداری شده به نام خود اقدام کنید. در بسیاری از نوترها مترجم رسمی ترکی وجود دارد که شما می توانید با اطمینان در صورتی که آشنا به زبان ترکی نباشید کارهای خود را انجام دهید.

در نظر داشته باشید که در حدود 250 لیر هزینه های مربوط به نوتر خواهد بود. همچنین هزینه های قبلی به مانند جریمه ها، مالیات و … به عهده فروشنده خواهد بود که باید همه را تسویه نماید.بعد از پرداخت مبلغ سند خودرو  کارت ماشین به شما تحویل داه می شود. در این مدت شما به مدت یک ماه فرصت خواهید داشت که اقدام به تحویل گرفتن پلاک خودرو خود کنید.

بعد از ثبت نوتر شما باید اقدام به دریافت بیمه کنید.درخواست پلاک باید از طریق پلیس و مراجعه به اداره پلیس انجام شود. هزینه شما در ادراه پلیس در حدود 10 لیر خواهد بود. در صورتی که از طریق سایت اقدام می کنید در برگه راندوو مشخص می باشد که در چه تاریخ و چه ساعتی باید به ادراه پلیس مراجعه کنید.

ورود پلاک خارجی به ترکیه

ورود پلاک یابانجی در ترکیه در فصل بهار و تابستان بسیار زیاد می شود. بسیاری از افراد در ایران ترجیح می دهند ماشین خود را کاپوتاژ کنند و به ترکیه بروند.بسیاری از شهروندان کشورهای دیگر نیز ترجیح می دهند با ماشین خود به ترکیه مسافرت کنند. از آنجایی که این وسایل نقلیه در کشور ترکیه ثبت نشده است به عنوان وسایل نقلیه با پلاک خارجی ثبت می شوند. حداکثر زمانی که یک خودرو با پلاک خارجی می تواند با دارا بودن شرایطی در ترکیه باشد 24 ماه یا 730 روز می باشد. بعد از اتم بعد از اتمام این زمان می بایستی خاک کشور ترکیه را ترک کنند.

یکی از شرایط ورود این نوع پلاک ها این است که فرد در آن کشور حداقل 185 روز در سال اقامت داشته باشد. برگه های مربوط به اقامت آن کشور را به همراه داشته باشید. مثلا اگر شما با ماشین پلاک آلمانی وارد ترکیه شوید باید برگه های مربوط به اقامت در آلمان را داشته باشید.

در ترکیه چه ماشینی بخریم؟

جواب این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. تعداد اعضای خانواده شما، بودجه ای که برای خرید ماشین در نظر گرفته اید؟ خرید نقد یا اقساط و … .

هر شخص با در نظر گرفتن شرایط خود در ترکیه می تواند گزینه های زیادی را برای خرید داشته باشد ولیکن علاوه بر مدل خودرو به دلیل گران بودن قیمت سوخت به شما پیشنهاد می کنیم به جای ماشین های بنزینی برای ماشین های دیزلی و یا هیبریدی را برای خردی انتخاب کنید. اگر توانایی خرید ماشین صفر با گارانتی را داشته باشید بهتر از ماشین های دست دوم می باشد زیرا هزینه تعمیر و نگهداری ماشین های دست دوم بالاتر می باشد. از برندهایی استفاده کنید خدمات پس از فروش بهتری داشته باشند.

نکات مهم خرید ماشین در ترکیه

 • قیمت خودروهای دیزلی از بنزینی در ترکیه بالاتر می باشد ولیکن باید در نظر داشته باشید که قیمت سوخت بنزین بالاتر است.
 • در صورتی که به عنوان تبعه خارجی قصد خرید خودرو در ترکیه دارید به شما پیشنهاد می شود که خودروهای با پلاک ترک خریداری کنید زیرا که خودروهایی با پلاک های خارجی نیاز به تمدید اجازه تردد در ترکیه دارند. همچنین ماشین با پلاک های خارجی را شما فقط می توانید به شهروندان سایر کشورها بفروشید به همین دلیل سبب می شود که شما فقط مالک خودرو خودتان باشید.
 • بر خلاف ایران در ترکیه برای نقل و انتقال سند خودرو از مبایی نامه استفاده نمی شود. به همین دلیل حتما مبلغ خرید خودرو را در نوتر و بعد از انتقال سند به نامتان واریز کنید. و بهتر است این نقل و انتقال پول از حساب بانکی شما و به صورت مستند به فروشنده باشد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می شود که حتما قبل از هر چیزی اقدام به افتتاح حساب در ترکیه نمایید.
 • بعد از خرید خودرو حتما نسبت به بیمه آن اقدام کنید. در ضمن شما می توانید با ارسال پیامک با هزینه پایین نسبت به انواع خسارت های پرداختی شرکت بیمه مطلع شوید.
 • در صورتی که قصد خرید خودرو دست دوم را داشته باشید حتما قبل از هر چیزی نسبت به معاینه فنی آن اقدام کنید. در ترکیه شرکت هایی به نام اکسپرتیز وجود دارند که با پرداخت هزینه های پایین این کار را برای شما انجام می دهند.
 • از اصلی ترین موردهای صادرات ترکیه به اروپا خودرو می باشد به همین دلیل شما با خیال بسیار راحت می توانید از ماشین های با مونتاژ ترکیه استفاده کنید.
 • در ترکیه مالیات بر ماشین به صورت سالیانه از مالک خودرو دریافت می شود و آن هم با توجه به متغیرهایی به مانند حجم سیلندر و مدل ماشین و … می باشد.
 • در نظر داشته باشید به مانند ایران بیمه شخص ثالث اجباری و بیمه بدنی اختیاری می باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا