آموزشاخبار و اطلاعات ترکیهاطلاعات ترکیهدانستنیهای ترکیه

عوارض OGS و HGS

تقریباً هر صاحب خودرو در ترکیه حداقل یکبار چنین سوالی برایش پیش آمده است که: HGS چیست؟ OGS چیست؟ عوارض OGS و HGS و پیگیری OGS و HGS چگونه انجام می شود؟ مجازات HGS چگونه پرداخت می شود؟ کدام یک سودمند تر است؟

OGS چیست؟

برای شروع اول باید بگوییم که OGSمخفف چیست. سیستم تردد اتوماتیک یا (Otomatik Geçiş Sistemi) برنامه ای است که امکان پرداخت خودکار هزینه لازم در هنگام عبور از پل ها و جاده های دارای عوارض را در ترکیه فراهم می کند. دستگاه های OGS معمولاً در شیشه جلویی خودرو قرار می گیرند. برای عبور وسایل نقلیه دارای دستگاه OGS در پل ها و بزرگراه های ترکیه گیشه های متفاوتی در نظر گرفته شده است.

با عبور از این گیشه های عوارضی با وسیله نقلیه خود، عوارض بطور خودکار از پولی که قبلاً در دستگاه OGS خود بارگذاری کرده اید، برداشت می شود. وسایل نقلیه در سیستم OGS به ۵ کلاس مختلف تقسیم می شوند و ارزیابی با توجه به این کلاس ها و دسته بندی ها انجام می شود.

HGS چیست؟

HGS یا (açılımı Hızlı Geçiş Sistemi) یا به فارسی (سیستم تردد باز شونده ی سریع)، در سال ۲۰۱۲ در ترکیه شروع به کار کرد. این سیستم در ابتدا برای جایگزینی با سیستم OGS طراحی شده بود که در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی وارد ناوگان حمل و نقل ترکیه شده بود. برخلاف OGS، دسته بندی کلاس های خودرو در HGS به ۶ کلاس  تقسیم می شوند. در توضیح برای HGS ، باید بگوییم که انتقال وسایل نقلیه را خیلی سریعتر از OGS درک کرده و انجام می دهد، به همین دلیل OGS به زودی از سیستم حمل ونقل ترکیه لغو می شود و کل سیستم جای خود را به HGS می دهد و تمام اطلاعات به سیستم HGS منتقل می شوند. با این حال، این اتفاق هنوز نیفتاده است.

بارگذاری OGS و HGS چگونه انجام می شود؟

بارگذاری OGS و HGS به واسطه PTT و بانک های طرف قرارداد امکان پذیر است. برای انجام این کار، ابتدا می توانید مانده حساب خود را با استفاده از ابزارهای پرس و جو OGS و HGS دریافت کنید. شما می توانید این روند را از طریق PTT و بانک های طرف قرارداد و همچنین دولت الکترونیکی (e-Devlet) انجام دهید.

مجازات نقض قوانین و مقررات عوارض OGS و HGS چیست؟

اگرچه جایگاه عوارض جداگانه ای در پل ها و بزرگراه ها برای وسایل نقلیه دارای OGS و HGS وجود دارد، اما گاهی اوقات ممکن است هنگام عبور مسافران از این جایگاه ها، دستگاه ها نتوانند اطلاعات را به درستی بخوانند؛ یعنی اگرچه شما به عنوان خودرویی که از سیستم HGS استفاده می کنید و از گیشه مربوط به آن نیز گذر کرده اید، باز هم گاهی اوقات ممکن است این جایگاه ها در دریافت و انتقال اطلاعات دچار مشکل شوند. همچنین بعضی اوقات بدلیل کمبود اعتبار یا شارژ، وسایل نقیله به صورت غیر قانونی عبور مرور می کنند که این مساله عواقبی نیز به همراه خواهد داشت و باعث جریمه شدن وسیله نقلیه می شود. در چنین مواردی، جریمه ۱۰ برابر هزینه تردد اعمال می شود به همین دلیل، شما باید استعلام جریمه برای OGS و HGS را بطور دوره ای انجام دهید. علاوه بر این، می توانید با پرداخت جریمه OGS و HGS در مدت ۱۵ روز از تاریخ ابلاغ، از تخفیف ۲۵٪ بهره مند شوید.

کدام یک سودمندتر است؟ OGS یا HGS

طبق گفته های اخیر، OGS به زودی از سیستم ترکیه لغو می شود و کل سیستم جای خود را به HGS می دهد و تمام اطلاعات به سیستم HGS منتقل می شوند بنابراین، اکثریت قریب به اتفاق صاحبان وسایل نقلیه به جای OGS، HGS را ترجیح داده اند.، اما هنگامی که این برنامه متوقف شد ممکن است در جایگاه های مربوط به HGS ترافیک ایجاد شود چون شمار وسایل نقلیه دارای HGS بالا میرود و اندک وسایل نقلیه ای که دارای OGS بر روی وسایل نقلیه خود هستند به راحتی تردد خواهند کرد که همین امر فرق اصلی میان OGS و HGS خواهد بود. همچنین دلیل دیگر محوبیت HGS نسبت به OGS این است که دستگاه های OGS بعضا به دلیل خرابی هنگام عبور و مرور خودروها به اشتباه دو بار هزینه از حساب صاحبان وسایل نقلیه کسر می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا