اخبار و اطلاعات ترکیهاطلاعات ترکیهدانستنیهای ترکیهدرباره ترکیه

عيد سعيد قربان در ترکیه

عيد سعيد قربان در ترکیه

اعیاد اصلی مردم ترکیه عید فطر و عید قربان است که برایشان بسیار محترم و ارزشمند است . ترکها برای این اعیاد منزل را تمیز کرده و لباسهای نو تهیه میکنند و مانند ایرانیان در نوروز به دیدن بزرگان و اقوام میروند و مسلمانان سراسر ترکيه نيز با حضور گسترده در مساجد، نماز اين روز فرخنده را به جماعت اقامه مي کنند .

فرهنگ و آداب و رسوم عید قربان در ترکیه

عيد قربان به همراه عيد فطر به عنوان دو عيد بزرگ ملى و مذهبى در ترکيه با رسوم و آيين هاى ويژه خود نمادى از تعاون، هميارى و احسان در جامعه و در اين حال نمادى از اعتقادات عميق مذهبى مردم اين کشور است. مردم ترکيه از هفته ها قبل خود را براى برگزاري هر چه بهتر عيد قربان آماده مي کنند و چراغاني کردن مناره مساجد , کوچه و خيابانها ؛ خانه تکاني و پختن غذا و شيريني هاي ويژه از اقداماتي است که از روزها قبل از عيد در جاي جاي اين کشور اسلامي صورت مي گيرد.

نوشته های مشابه

به باور مردم ترکيه، ديد و بازديدهاى عيد قربان علاوه بر اجر اخروى، موجب يکدلى، همبستگى و تحکيم روابط خانوادگى و انسانى و رفع کدورت ها مي شود. ديد و بازديدهاى فاميل و آشنايان با نزديکان از رسومات حسنه و رعايت آن از ديدگاه خانواده هاي ترکيه الزامي است. هر کسى براى ديگرى هديه اى مي خرد و کوچکترها در ملاقات با بزرگترها، دست آنان را بوسيده و عيدى مي گيرند. روحيه تعاون در ايام عيد قربان در جامعه ترکيه به اوج خود مي رسد و کمک هاى مالى به تنگدستان در اين روزهاي خاص افزايش مي يابد.

اتوبوسهاي درون شهري ، بزرگراه ها و اتوبوس هاي دريايي با هدف تشويق به صله رحم و تقويت پيوند خانوادگي و دوستي بدستور دولت ترکيه رايگان مي شود. شهرداري ها در برگزاري هر چه صحيح و راحت تر عيد قربان از روزها قبل جايگاه هاي ويژه را براي فروش و ذبح قرباني در نقاط مختلف اختصاص مي دهند و بازرسي مي کنند.

برطبق سنت اسلامی در ترکیه ، از آنجا که هدف اصلی از قربانی کردن ، صدقه است ، بسیاری از مسلمانان به خصوص در شهرهای بزرگ به جای قربانی کردن ، پول آن را به فقرا کمک کنند.

 نکاتی را که لازم است بدانیم :

✅ در روزهای تعطیلی رسمی ؛ وسایل نقلیه عمومی رایگان هستند

✅ بعضی از اماکن تفریحی و مراکز خرید ترکیه در اولین روز از تعطیلات بسته اند، اما برای روز دوم تعطیلات باز هستند.

✅ در اماکن تفریحی ممکن است به دلیل شلوغی کمی معطل شوید بنابراین برنامه ریزی کنید .

✅ بانک ها، کسب و کار و ادارات دولتی تعطیل هستند بنابراین باید قبل از شروع تعطیلات لیره ترکیه و هرگونه وسیله ای که ممکن است لازم باشد را تهیه کنید.

✅ رستورانها و اماکن گردشگری همه روزه مطابق معمول باز هستند .

✅ حمل و نقل عمومی در تعطیلات همچنان به کار خود ادامه می دهد و چون رایگان هستند بنابراین به نسبت روزهای دیگر بیشتر استفاده می شوند.

✅ هواپیما ، قطار ، اتوبوس ها و هتل ها در ایام تعطیلات به شدت شلوغ خواهند بود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

دکمه بازگشت به بالا