اخبار و اطلاعات ترکیهجاذبه های توریستی استانبولجاذبه های توریستی ترکیهدانستنیهای ترکیهشهر استانبولمکان های تفریحی ترکیه

پل سلطان سلیم یاووز استانبول

پل سلطان سلیم یاووز استانبول (Yavuz Sultan Selim Köprüsü)

یکی از مهمترین و معروف ترین پل های معلق استانبول می باشد که با داشتن چشم اندازهای رویایی و ساختاری جذاب نظر هر بیننده ای را مجذوب خود کرده است. این پل تنها سازه ای می باشد که قاره اروپا و آسیا را از روی دریای اژه به یکدیگر وصل کرده است.

پل سلطان سلیم
پل سلطان سلیم

 

پل سلطان سلیم یاووز از عریض ترین پل های معلق جهان و سومین پل عظیم تنگه بسفر در شهر استانبول می باشد. این پل با داشتن ساختاری بسیار جذاب و بی نظیر و هوشمندانه خود از بهترین جاذبه های توریستی استانبول محسوب می شود و هر ساله انبوهی از گردشگران از این پل زیبا دیدن می کنند.

این پل با داشتن ۵۹ متر عرض و ۷۳ متر ارتفاع از سطح دریا دو قاره اروپا و آسیا را به هم وصل کرده است به گونه ای که می توان گفت پل سلطان سلیم یاووز از موقعیت استراتژی بالایی برخوردار است.

یکی از ستون های این پل در استانبول در محله پویرازکوی منطقه بی‌کوز و پایه اروپایی آن در محله غریبچه منطقه ساری‌یر کلانشهر استانبول واقع شده است.

تاریخچه پل سلطان سلیم یاووز استانبول

پل سلطان سلیم یاووز که به عنوان سومین پل بزرگ تنگه بسفر ترکیه شناخته می شود در سال ۲۰۱۶ در ۲۶ اوت افتتاح شد و برای ساخت این سازه هزینه ای بیش از سه میلیارد دلار در نظر گرفته شده بود. این پل دارای ۱۰ باند تردد، که شامل ۲ باند برای قطار و ۸ باند برای خودرو ها، می باشد. هر قسمت از اجزای سطح این پل ۸۷۰ تن وزن دارد. طول پل کلا ۲۱۶۴ متر است که ۱۴۰۸ متر آن بر فراز آب قرار دارد. همچنین طولانی ترین پل جهان است که خط آهن از روی عبور می‌کند.

ساخت این پول حدود ۳ سال به طول انجامید. این پروژه در سال ۲۰۱۲ برای کاهش ترافیک در شهر استانبول طراحی و اجرا شد و می توان گفت در کنار نقش بسیار مهم این پل در ترافیک شهری استانبول تاثیر قابل توجهی در جذب گردشگران و توریست ها به این شهر و محکم کردن پایه های اقتصادی استانبول داشت. احداث و ساخت این پل با اعتراض های شدیدی روبرو شد چرا که برای ساخت بایستی درختان های جنگل شمالی استانبول قطع می شدند و این امر سبب آسیب رساندن به محیط زیست شده و موسسه های محیط زیست به شدت با طرح اجرایی مخالف بودند.

نامگذاری پل سلطان سلیم یاووز استانبول

سومین پل بر روی تنگه بسفر، نام خود را از سلطان سلیم عثمانی وام گرفته است. او کسی بود که با کشتار برادران خود، و انجام کودتا علیه پدرش سلطان بایزید، در اواخر قرن پانزده و اوایل قرن شانزده میلادی سلطنت عثمانی را به دست گرفت و توانست این امپراتوری را به مناطقی از خاور میانه و شمال آفریقا گسترش دهد. سلطان سلیم عثمانی که در ترکی لقب یاووز به معنای بُرنده گرفته است، نخستین کسی بود که موضوع «خلافت عثمانی» را مطرح کرد و خود را خلیفه (جانشین) پیامبر اسلام نامید. او همچنین چندین بار از جمله در نبرد معروف چالدران با شاه اسماعیل صفوی پادشاه شیعه ایران جنگید.

نامگذاری پل سوم تنگه بسفر به نام سلطان سلیم عثمانی، البته توسط شیعیان و علوی های ترکیه مورد اعتراض قرار گرفت، چرا که سلطان سلیم در زمان حکومت خود سیاست های ظالمانه و شدیدی علیه شیعیان و علویان اتخاذ کرده بود. اما دولت کشور ترکیه اهمیتی به این اعتراضات نداد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا